Doktor Hizmeti 0212 212 02 23
Gelişmiş
Arama
  1. Ana Sayfa
  2. SIK SORULAN SORULAR

Sık Sorulanlar

Kulak, koltuk altı veya alından ateş ölçerler ile bebeğin ateşi ölçülebilir. Kulak ve alından yapılan ölçümde 37,4 °C, koltuk altı ölçümünde ise 37°C’nin üstünde olması, bebek için kritik ateş düzeyidir. 38°C ve üzerinde seyrediyorsa ateş düşürücü verilebilir. Ateş düşürücüler dört saatte bir yenilenebilir. 39 °C ve üzeri ise yüksek ateş olarak değerlendirilir. Bu durumda önce bebeğin üzerindeki giysiler çıkarılır, koltuk altına ve kasıklarına ılık suya batırılmış pamuk uygulanır. Buna rağmen ateş hala 39 °C ve üzerinde seyrediyorsa, en yakın sağlık merkezine başvurulmalıdır.

Psikoloji, insanların davranışlarını, zihinsel süreçlerini ve duygusal yaşamlarını bilimsel yöntemler kullanarak açıklamaya ve değerlendirmeye yönelik temel bir bilim dalıdır. Üniversitelerin Psikoloji Lisans programlarından mezun olan kişiler psikolog ünvanı kullanma hakkı taşımaktadır.

Şaşılık tedavisinde ilk ve öncelikli tedavi seçeneği olarak karşımıza gözlük kullanımı çıkmaktadır. Uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen değerlendirmeler doğrultusunda belli bir süre boyunca gözlük kullanılarak, gözlerde bulunan şaşılık problemi tedavi edilebilmektedir.

İnme veya iskemik beyin-damar hastalığı, merkezi sinir sistemine giden damarların hastalıkları sonucu gelişen tıkanıklıklar ya da damar dışına kanamaların yol açtığı ani ya da iktal, fokal veya global nörolojik belirti gelişimi olarak tanımlanabilir. Belirtiler 24 saati geçmeden tamamen düzelirse geçici iskemik atak, 24 saati geçip 3 hafta içinde düzelme gösterirse geri dönücü iskemik nörolojik defisit şeklinde adlandırılır.
Hafif belirtilerin gözden kaçabildiği ya da beynin nispeten sessiz kalan bir bölgesinin tutulduğu durumlarda tesadüfen görüntülemelerde tespit edilen inmelere sessiz enfarkt ya da sessiz inme denmektedir. İnmenin bu çeşidinde, birçok küçük lezyonun zamanla birikimiyle çeşitli sendrom ve spesifik klinik tablolar da gelişebilmektedir.

Çoğu cerrahi operasyonda, sigara içmek iyileşmeyi etkiler. Özellikle burun estetik ameliyatlarında sonucu gösteren ana yapı burun cildi olduğundan dolayı ameliyat sonrasındaki yoğun sigara kullanımı iyileşmeyi ve ameliyat sonucunu olumsuz yönde etkileyecektir.  Ben doğal olarak elimize geçen her fırsatta hastalarımı sigara kullanımına karşı uyarıyorum.

Yumurtalık kistleri en çok doğurganlık çağındaki kadınlarda görülür. Adet öncesi ve menapozda pek görülmez, eğer varsa kistten ziyade tümoral oluşum yönünden incelenmeli.